Rola Alkoholu

Alkohol towarzyszył ludziom od zarania dziejów. Był przy upadkach imperiów, wspomagał budowanie sojuszy zarówno tych słownych jak i papierowych. Przeminęły powstania i rewolucje, kończące lub tworzące nowe epoki w dziejach ludzkości, zaś receptury stosowane do wytwarzania alkoholu, jakimś dziwnym trafem pozostawały niezmienne. Ba! One zaczęły ewoluować czyniąc trunki alkoholowe coraz bardziej wyśmienitymi. Procesy fermentacji , destylacji, leżakowania , odpowiedni dobór składników, beczek, wody-  to wszystko wpływa na smak i jakość tego co spożywamy.

Kluczowa rola alkoholu w życiu człowieka głównie sprowadza się do zapewnienia nam odrobiny relaksu, odstresowania po ciężkim dniu w pracy, pomocy w poznawaniu nowych ludzi, do których bez odwagi, którą wspomagają niekiedy niewielkie procenty byśmy nawet nie podeszli. Sami sobie teraz zadajcie pytanie:  Kto z Was nie miał tak , że wracając po cięzkim dniu nalewał sobie swój ulubiony trunek siadał i rozkoszował się jego smakiem czując błogi stan odprężenia? Ile znajomości zawarliście wypijając kieliszek wódki , lampkę wina , drinka?

Alkohol towarzyszy nam w radosnych i smutnych chwilach naszego życia. Możemy sięgnąć po herbatę, kawę, sok pomarańczowy, ale wybieramy podświadomie nasze ulubione wino, nalewkę, wódkę , whiskey itp. Robimy to z dwóch powodów. Celebrujemy daną chwilę szczęścia lub zapijamy smutki. W obu przypadkach nasz ulubiony alkohol ma za zadanie poprawić nam humor.

Ile stoczyliście ciekawych dysput przy alkoholu ? Ile godzin przepłakaliście popijając trunki pochodzące z fermentacji bądź destylacji? Alkohol zadaje dużo pytań, otwiera w Nas to co jest szczelnie zamknięte (radość, entuzjazm, cheć do działania . ) Niekiedy wyciąga na światło dzienne nieprzyjemne chwile wspomnienia. Wszystko zależy od tego w jakim nastroju jesteśmy. Czy to znaczy , że powinniśmy przestać spożywać alkohol?( Czasami mam wrażenie , że niektórzy powinni – to taka moja mała prywata) W ogólnym rozrachunku patrząc zupełnie obiektywnie, dochodzę do wniosku: Wszystko jest dla ludzi i jeśli jest z umiarem to jak najbardziej należy delektować się swoimi ulubionymi trunkami oraz poszukiwać nowych smaków, które wzbogacą Waszą wiedzę.